Czy w UK trudno jest zrobić prawo jazdy

Jeżeli wyjechałeś do Wielkiej Brytanii lub dopiero planujesz podjąć taką decyzję w swoim życiu, to z całą pewnością miałeś okazję wpisać w wyszukiwarkę takie frazy jak na przykład „czy w UK trudno jest zrobić prawo jazdy”, „jak wygląda kurs na prawo jazdy w UK” lub chociaż „zrobienie prawa jazdy w wielkiej Brytanii”. Jeśli nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez auta, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Po polsku

Pierwsza rzecz, o jakiej warto tutaj wspomnieć, będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich osób, które nie znają wystarczająco dobrze języka angielskiego lub wciąż są na etapie nauki. Mianowicie na terenie Irlandii Północnej również wszyscy rezydenci Anglii, Szkocji oraz Walii mają możliwość zdawania egzaminów w języku polskim. Także niezbędne materiały są dostępne po polsku. Osoba, która ubiega się o prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, musi mieć ukończone 17 lat, a także przebywać na Wyspach przez okres co najmniej 185 dni w ciągu poprzedzających 12 miesięcy.

Bez szkoły

Bardzo ciekawy jest fakt, że na terenie Szkocji, Walii oraz Anglii nie jest wymagane zapisywanie się do profesjonalnych szkół jazdy, ale jest to wskazane ze względu na bardzo szerokie doświadczenie oraz oswajanie się z terminologią, która może nam się przydać w przyszłości.  Osoba szkoląca kursanta, która nie należy do szkoły jazdy, musi mieć ukończone 21 lat i być posiadaczem prawa jazdy wydanego w kraju Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii przez okres co najmniej 3 lat.

Inaczej wygląda to w Irlandii Północnej, gdzie szkolącymi mogą być wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii. Należy także pamiętać o konieczności włączenia osoby uczącej się w ubezpieczenie samochodu w uk, a także o właściwym oznaczeniu z przodu oraz z tyłu literką „L”.

Kolejną różnicą, którą możemy dostrzec między przepisami polskimi a tymi występującymi na Wyspach jest brak konieczności wykonywania badań lekarskich przed egzaminem. Podczas wypełniania specjalnej aplikacji należy jednak określić nasz stan zdrowia, a także wymienić choroby.

Egzamin

Składa się on z części teoretycznej, a także części praktycznej. W skład pierwszej z nich wchodzi również test wyboru spośród 50 pytań, a do pozytywnego zaliczenia potrzebujemy minimum 43 prawidłowe odpowiedzi. Kolejnym krokiem jest studium przypadku, które polega na właściwych odpowiedziach dotyczących przedstawionej w zadaniu sytuacji.  Ostatni etap to seria 14 krótkich filmów, które mają za zadanie ocenić czas twoich reakcji, a także świadomość wystąpienia możliwych zagrożeń.

Egzamin praktyczny można podzielić w zasadzie na trzy główne części. Pierwszą czynnością jest przeprowadzanie badania wzroku, następnie padną pytania dotyczące stanu eksploatacyjnego pojazdu. Egzamin kończy się jazdą, podczas której dopuszcza się wykonania 15 małych błędów, natomiast nie są tolerowane błędy poważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *