W jaki sposób możliwe jest wyłudzenie odszkodowania oc?

Ubezpieczenie OC jest podstawowym i koniecznym ubezpieczeniem, które musi posiadać w Polsce każdy pojazd. Daje to możliwość dokonywania oszust. W jaki sposób możliwe jest wyłudzenie odszkodowania OC? Otóż oszuści mają na to kilka sposobów.

Jednym z najbardziej popularnych z oszustw jest upozorowanie i następnie zgłoszenie do ubezpieczyciela zdarzenia drogowego, które nigdy się nie wydarzyło. Kolejnym sposobem na otrzymanie nienależnego świadczenia od ubezpieczyciela jest „poszukiwanie” stłuczki. Zdarza się tak kiedy kierowca podróżuje uszkodzonym już wcześniej pojazdem, aby jednak nie ponosić kosztów naprawy poszukuje sytuacji, w której inny kierowca z własnej winy spowoduje stłuczkę. Jeździ tak, aby sprowokować zdarzenie drogowe jakim jest stłuczka. W skutek tego właściciel uszkodzonego wcześniej pojazdu usuwa szkodę z OC sprawcy zdarzenia.
Innym i coraz częstszym oszustwem jest upozorowana kradzież pojazdu. Zdarza się tak zazwyczaj w przypadku aut mających dużą wartość. Auto ubezpieczane jest na dużą sumę a następnie najczęściej współpracując z innymi osobami, pozorowane jest zaginięcie auta, czasem zostaje one sprzedane na części.

Inną metodą wyłudzenia odszkodowania jest zmowa z innymi kierowcami, którzy zwyczajnie poświadczają nieprawdę o okolicznościach zdarzenia drogowego.Zdarza się tak, kiedy w kolizji uczestniczą pojazdy droższe i tańsze. W przypadku kiedy sprawcą kolizji jest właściciel droższego auta, fałszowana jest informacja i zgłaszane jest uszkodzenie droższego auta. Jednak najczęstszym procederem jest zawyżanie wartości szkody i tym samym roszczenia, Kierowcy zgłaszają dodatkowe uszkodzenia, które powstały już wcześniej lub dokonują ich. Na przykład uszkadzają lub urywają błotnik, wybijają szybę.

Niewielu z oszustów zdaje sobie sprawę, że w Polsce funkcjonuje karalność za wyłudzanie odszkodowań. Oszustwo tego typu jest uregulowane Kodeksem Karnym. Kara ponoszona jest w zależności od sposobu i motywu działania. Wyłudzenie odszkodowania oc i związane z tym kary to nie tylko kara grzywny, ale również kara więzienia za wyłudzenie odszkodowania. kara więzienie to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Zgłoszenie szkody jest początkiem drogi, która prowadzi do wypłaty ubezpieczenia. Każdy przypadek jest oddzielnie analizowany i w przypadku, gdy istnieje podejrzenie o wyłudzenia odszkodowania to każde towarzystwo ubezpieczeniowe składa na Policję wniosek o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez ubezpieczonego. Następnie działanie przejmuje Policja i gdy podejrzenie jest słuszne sprawa kierowana jest do Sądu.
Pomimo tego, że ubezpieczony jest małą jednostką to zakład ubezpieczeń posiada sposoby na wykrycie oszusta, który usiłuje wyłudzić nienależne lub zawyżone świadczenie z ubezpieczenia. Zapobieganie przestępczości ubezpieczeniowej oczywiście kosztuje. Biorąc pod uwagę konsekwencje jakie ponosi się w przypadku oszustwa polegającego na wyłudzeniu odszkodowania OC i karalność w takich przypadkach można wyciągnąć wniosek, że nie warto tak postępować, bo zysk jest niewspółmierny z karą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *