Sadzenie borówki amerykańskiej

Marzec to idealny moment do zrobienia porządków w naszych ogródkach. Jest to również odpowiedni czas do zasadzenia różnego rodzaju krzewów. Poza malinami najbardziej pożądanym krzewem owocowym jest borówka amerykańska, zwana również borówką wysoką lub jagodą amerykańską. Jak nazwa wskazuje przywędrowała do Polski z Ameryki Północnej i zadomowiła się na dobre. Niestety w sklepach za koszyczek borówki musimy zapłacić sporo. Można powiedzieć, że jest to owoc luksusowy zwłaszcza, gdy sezon na niego mija. Owoce borówki amerykańskiej różnią się od tradycyjnych jagód, które możemy spotkać w naszych lasach, choć niewątpliwie je przypominają. Są jednak od nich zdecydowanie większe, a ich środek nie jest fioletowy, a zielony.

Jakie są odmiany borówki amerykańskiej?

Jest ich kilka, ale najbardziej rozpowszechniona jest uprawa towarowa borówki amerykańskiej. Aby nie przepłacać za nią w sklepach, samodzielnie możemy zasadzić borówkę w naszych ogródkach lub donicach. Musimy przy tym pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach. Borówka Amerykańska lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Sprzyja jej kwaśne podłoże, a gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Niezbędne również będzie zasilenie gleby w składniki pokarmowe i próchnicę. Przed wysadzeniem borówki amerykańskiej warto zasilić również glebę w obornik lub zastosować ziemię kompostową. Niezmiernie ważne jest utrzymywanie kwasowości gleby, ponieważ jej wzrost może powodować zmniejszenie ilości owoców na krzewie. Zadbany krzak borówki amerykańskiej wynagrodzi nam opiekę przepysznymi owocami, które są niewątpliwie sprzymierzeńcami dla naszego zdrowia.

Borówka ma wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia

Owoce borówki amerykańskiej posiadają bardzo wiele pozytywnych właściwości, zawierają bowiem substancje chemiczne, które przyczyniają się do zmniejszania ilości poziomu złego cholesterolu. Owocami możemy cieszyć się w okresie od lipca do września. Okres obradzania jest uzależniony od poszczególnych odmian. Pierwszego plonu możemy spodziewać się już w następnym roku po zasadzeniu krzewu. Nie jest on jest wielki. Pełny plon osiągniemy dopiero po okołu sześciu do siedmiu lat od wysadzenia. Nie jest to krótki czas, ale zdecydowanie warto mieć własną uprawę borówki amerykańskiej na wyłączność. Jeżeli zainwestujemy w krzewy już teraz to w przeciągu kilku kolejnych lat będziemy mogli cieszyć się wspaniałym smakiem owoców. Po zasadzeniu borówki, warto zapoznać się z zasadami późniejszego nawożenia gleby a także ze sposobem przycinania gałęzi, ponieważ od tej czynności uzależniony jest późniejszy plon owoców, a przecież każdy chciałby, aby było ich jak najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *