Pomoc psychologiczna chorym na raka

Choroby nowotworowe niestety występują coraz częściej i dotykają wielu osób. Mimo tego, nadal mało się o nich rozmawia. Najczęściej szeptem, a nawet ze wstydem. Tematyka raka wprowadza rozmówcę w zakłopotanie, stanowi jakiegoś rodzaju tabu, jest czymś, co lepiej przemilczeć. Warto jednak znać kilka wskazówek dotyczących rozmawiania z chorym na nowotwór tak by wesprzeć takie osoby psychicznie.

Jak rozmawiać z chorymi na raka?

Przede wszystkim trzeba przy nich być. Diagnoza choroby nowotworowej to bardzo trudny czas dla chorej osoby. Niezwykle ważne jest więc, by pod żadnym pozorem nie zostawiać jej z tym samej. Trzeba przy niej być, choćby tylko milcząc.

Często ludzie zastanawiają się jak pomagać osobom chorym na raka. Wystarczy o to ich zapytać. Przecież oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Można pytać wprost i oferować pomoc, nie ma sensu owijać w bawełnę. Może się jednak zdarzyć, że osoba chora nie chce nikogo obciążać sobą, mimo że potrzebuje pomocy. Wtedy nie ma na co czekać i trzeba przejąć całą inicjatywę dzwoniąc, skierować do psychologa, oferować swoją pomoc i gotowość do wsparcia na przeróżnych płaszczyznach.

Trzecim krokiem jest szczerość. Nie można udawać, że jest łatwo, jeśli rzeczywiście tak nie jest. Najgorszym popełnianym błędem jest mówienie choremu „wiem co czujesz“, a także „będzie dobrze“, ponieważ nikt nie wie jak się to może skończyć. Dlatego prawda jest w tym wypadku kluczowa. Należy również słuchać z uwagą, gdyż spokojna i empatyczna rozmowa działa uspokajająco. Istotne jest, by pozwolić chorującemu na wyrzucenie z siebie tego, co czuje i myśli.

Dodatkowo niezwykle ważne jest, by mówić co się czuje. Nie można udawać, że z łatwością przychodzą rozmowy na dany temat, jeżeli tak nie jest. Należy mówić o swoich lękach, obawach, odczuciach. Może się okazać, że osoba chora oczekuje właśnie takiej szczerości, a nie kolejnego „bohatera“ u swojego boku. Pozwolenie sobie i choremu na wyrażanie emocji to klucz do sukcesu. To ważne dla osób chorujących, by móc wyrzucić z siebie męczące i złe emocje, które ich blokują. Już sama sytuacja choroby jest bardzo trudna, więc dodatkowe obciążanie się kumulowaniem negatywnych emocji nie jest dobre.

Ostatnią wskazówką jest danie sobie czasu na odnalezienie się w nowej sytuacji i przyzwolenie na to, że nie wiadomo do końca co dokładnie należy uczynić. Kluczowa w tej sytuacji jest gotowość „pocieszyciela”. Należy otworzyć się na swojego przyjaciela, a bardzo możliwe, że sam będzie chciał poprowadzić przez najlepszą drogę towarzyszenia mu.

Pomoc psychologiczna chorym na raka jest bardzo ważnym elementem terapii

Niewiele osób zdaje sobie sprawę,jak ważną rolę w chorobie nowotworowej odgrywa psychika i psycholog. To właśnie on prowadzi chorego przez całą tą ciężką drogę, daje dobre rady, mobilizuje i ułatwia przejście przez to. Organizowane są liczne zajęcia, warsztaty i spotkania, w których uczestnicy mogą otrzymać między innymi indywidualne i grupowe wsparcie psychoonkologiczne, konsultacje ze specjalistami, zajęcia ruchowe i relaksacyjne, a także wielospecjalistyczne warsztaty stacjonarne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *