Magazyn wysokiego i niskiego składowania – Podobieństwa i Różnice

Wiele firm zajmujących się produkcją czy sprzedażą produktów, niezależnie od rodzajów tych produktów musi zmierzyć się z problemem związanym z magazynowaniem wyprodukowanych materiałów, produktów, bądź też zakupionego towaru od producenta. Na rynku nieruchomości istnieje wiele ofert mających za przedmiot najem, dzierżawę czy nawet zakup nieruchomości przeznaczonej pod magazyn. Jedną z tego typu firm jest firma działająca na terenie Wrocławia i oferująca magazyny do wynajęcia w tym regionie. Zainteresujcie się magazynami do wynajęcia we Wrocławiu ze względu na bardzo duży wybór i wiele zarówno magazynów niskiego składowania oraz wysokiego do wynajęcia.

W ostatnim czasie bardzo popularne jest również korzystanie z ofert firm, które zajmują się budową magazynów od podstaw. Magazyny takie najczęściej są halami stalowymi pełniącymi taką funkcję. Należy jednakże pamiętać o tym, że nieruchomość mająca pełnić funkcję magazynu musi spełniać wymogi nie tylko praktyczne i być funkcjonalna, ale również musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, a przede wszystkim z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie rodzaje magazynów wyróżniamy?

W praktyce rozróżnia się magazyn wysokiego i niskiego składowania. Jednakże przepisy prawa nie wprowadzają oficjalnego rozróżnienia na te dwa rodzaje magazynów. Jest to podział nieformalny, niewynikający z obowiązujących przepisów. Magazyn wysokiego składowana to nazwa, która przyjęła się w tej dziedzinie gospodarki i jest nazwą tak naprawdę potoczną. Nie ma również oficjalnych, jednolitych danych rozróżniających od jakich parametrów mowa jest o magazynie wysokiego i niskiego składowania. Przyjmuje się zarówno parametry wysokości samego składowania, jak również parametry wysokości budynku, w którym znajduje się magazyn.

Z czego wynikają różnice między tymi magazynami?

Różnice między magazynem wysokiego składowania a niskiego zatem wynikają z wielu parametrów, ale przede wszystkim związanych z wysokością budynku lub z wysokością składowanych tam towarów. Warto wskazać również, że coraz popularniejsze są w ostatnim czasie magazyny, których system budowania opiera się na tym, że regały stanowią jednocześnie konstrukcję nośną dla elementów magazynu – dla dachu i ścian. W przypadku magazynów tego typu popularną definicją jest definicja, która wskazuje, że magazynem wysokiego składowania jest magazyn, w którym regały stanowią konstrukcję nośną magazynu i sięgają na wysokość kilkunastu metrów, przez co muszą być obsługiwane przez specjalistyczny sprzęt.

Powyższe oznacza, że dla rozróżnienia tych dwóch rodzajów magazynów istotna jest nie tylko ich wysokość, jako budynków czy też wysokość składowanych towarów, ale równie istotna jest kwestia związana z technicznym wyposażeniem magazynu. Wydaje się zatem, że magazyn niskiego składowania jest magazynem mniej specjalistycznym, tańszym w budowie czy eksploatacji, jednakże nie jest to założenie prawidłowe, ponieważ magazyny niskiego składowania również mogą być bardzo wyspecjalizowanymi magazynami.

Istotnym również jest, że z punktu widzenia obowiązujących przepisów, przede wszystkim przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy drugoplanowa jest sama nazwa magazynu i jego rozróżnienie na magazyn niskiego składowania i magazyn wysokiego składowania. Pierwszorzędna jest kwestia związana z jego wyglądem, przede wszystkim wysokością, zastosowaną technologią budowy czy też zastosowaną technologią wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *