Jak odświeżyć buty żeby nie śmierdziały?

Przykry zapach obuwia to dosyć poważny i wstydliwy problem. Właśnie dlatego wiele osób stara się unikać zdejmowania butów i czuje się skrępowana w sytuacjach, gdy jest to konieczne. W jaki sposób można odświeżyć obuwie?

Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że buty mają nieprzyjemny zapach. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest kiepska wentylacja obuwia oraz nadmierne pocenie się stóp. W niektórych wypadkach konieczne jest wyczyszczenie buta w specjalistycznych firmach zajmujących się usuwaniem przykrych zapachów i brudu. Czyszczenie butów w http://sneakersspa.pl/oferta/czyszczenie/ jest niezawodnym sposobem na pozbycie się złego zapachu z buta. Szczególnie, że nie pomaga noszenie butów zrobionych ze sztucznych, tekstylnych materiałów, które nie przepuszczają powietrza oraz nieprawidłowa higiena. Jak samemu odświeżyć buty żeby nie śmierdziały?

Soda

Prostym sposobem na odświeżenie buta jest wykorzystani sody oczyszczonej. Po zdjęciu butów należy nasypać do nich odrobinę sody i zostawić je w ciepłym, suchym miejscu, najlepiej na co najmniej kilka-kilkanaście godzin. Soda doskonale absorbuje wszystkie nieprzyjemne zapachy. Problemem może być usunięcie białego proszku z butów. W tym celu sprawdzi się na przykład odkurzacz z małą końcówką.

Zamrażanie

Ciekawym pomysłem jest odświeżanie butów przez włożenie ich do zamrażalki. Trzeba pamiętać, żeby przed takim zabiegiem dokładnie zapakować obuwie do foliowych woreczków. Czas mrożenia powinien wynosić co najmniej dwie godziny. Dzięki temu uda się usunąć zapachy, a także zniszczyć wszystkie bakterie i grzyby, które mogą mnożyć się w przepoconych butach.

Żwirek

Właściciele kotów mogą wykorzystać koci żwirek. Ten produkt został przygotowany tak, aby bardzo skutecznie pochłaniał płyny oraz nieprzyjemne zapachy, więc poradzi sobie doskonale również z przykrym zapachem obuwia. Oczywiście trzeba używać jedynie czystego żwirku.

Cytryna i Szałwia

Ziele szałwii i drobno pokrojoną skórkę cytryny można włożyć do małych woreczków i umieścić w butach. Cytryna pochłania zapachy i wydziela olejek eteryczny o przyjemnym, świeżym aromacie. Szałwia ma natomiast działanie antybakteryjne.

Herbata

Bardzo dobrym pochłaniaczem nieświeżych zapachów jest sucha herbata. To bardzo łatwy i czysty sposób – wystarczy włożyć do butów po kilka torebek i zostawić je na noc. Zupełnie wystarczy zwykła, tania herbata. Taka metoda będzie bardzo skuteczna jeśli przykry zapach nie jest bardzo silny i pojawił się niedawno.

Suszenie butów

Jak usunąć przykry zapach z butów w przypadku nadmiernego pocenia się stóp? To zadanie może być szczególnie trudne i często wymienione sposoby nie wystarczą, aby zapewnić świeżość obuwia. Dlatego osoby z nadmierną potliwością stóp powinny zaopatrzyć się w kilka par obuwia, które należy codziennie zmieniać. Dzięki temu każda para będzie miała wystarczająco dużo czasu, żeby dokładnie wyschnąć przed kolejnym założeniem. Po zdjęciu butów można je zdezynfekować, np. przy pomocy alkoholu, żeby zapobiegać rozwojowi bakterii i grzybów, powodujących przykry zapach.

Aby uniknąć problemów z przykrym zapachem obuwia trzeba unikać kupowania tanich butów ze sztucznych tworzyw, które nie przepuszczają powietrza. Jeśli już nosimy takie obuwie, warto zainwestować we wkładki z naturalnych materiałów, które można co jakiś czas wymieniać i suszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *