Jak leczyć stres pourazowy?

Zaburzenia psychiczne nie tylko wpływają na samopoczucie, ale mogą także upośledzać funkcje społeczne i niszczyć życie zawodowe. Na szczęście w dzisiejszych czasach wizyta u psychologa nie jest niczym wstydliwym, a psychoterapia indywidualna jest czymś normalnym w przypadku leczenia stresu pourazowego. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, że warto dbać o swoje zdrowie, także o zdrowie psychiczne. Szczególnie w dużych miastach, ludzie chętnie zwracają się z problemami do specjalisty. Z roku na rok przybywa osób, które przekonały się, że problemy można przepracować z psychologiem i cieszyć się lepszym życiem.

Co może być przyczyną stresu pourazowego?

Wiele osób przez całe życie boryka się z problemami psychicznymi, szukając źródła w przemęczeniu, stresie albo niekorzystnej pogodzie. Tymczasem bardzo wielu ludzi nosi w sobie poważny stres pourazowy. Być może także w twoim życiu zdarzyło się coś, co siedzi w twojej głowie do dzisiaj. Stres pourazowy powstaje w wyniku traumatycznego przeżycia. Mogą to być bardzo oczywiste traumy takie jak gwałt czy molestowanie. Jednak stres pourazowy może mieć też inne źródła. Może to być wypadek albo śmierć bliskiej osoby. Na stan psychiczny wpływa także bycie świadkiem katastrofy, zwłaszcza gdy widziało się ją w dzieciństwie i umiało się jej wtedy wyjaśnić sobie i zracjonalizować. Bardzo często tym problemem są dotknięci także żołnierze, policjanci i strażacy. Dobry specjalista umie zdiagnozować i wie, jak leczyć stres pourazowy.

Taka dysfunkcja może objawiać się na wiele sposobów. Z jednej strony możesz stać się nadpobudliwy. Wówczas występują zaburzenia snu, problemy z koncentracją, nieuzasadnione wybuchy gniewu. Z drugiej strony, stres pourazowym może objawiać się też nadmiernym wyciszeniem organizmu. Charakterystyczne jest wtedy zmniejszone zainteresowanie codziennymi czynnościami, poczucie wyobcowania i nadmierna senność w środku dnia. Bardzo często zdarzają się też natrętne myśli i wspomnienia związane z traumą. Najważniejsze jest jednak to, jak długo utrzymują się takie objawy. Powinno cię zaniepokoić, jeśli trwają one dłużej niż dwa tygodnie.

Na psychoterapii indywidualnej możemy pozbyć się stresu pourazowego

Psycholog może specjalizować w różnych metodach pracy, w tym jednak wypadku doskonale sprawdza się właśnie psychoterapia indywidualna. Nie zdziw się, jeśli podczas pierwszych kilku sesji nie będzie zbyt wiele mówił, a jedynie rzuci od czasu do czasu jakieś pytanie. Po kilku tygodniach zorientujesz się, że to pomaga ci zrozumieć samego siebie. Wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania dotyczące twojego stanu psychicznego tkwi w twojej głowie. Dobry psycholog pomoże ci po prostu uwolnić te odpowiedzi na zewnątrz. Zaufaj mu i poddaj się całkowicie terapii. Zdrowie jest najważniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *